Mercedes Actros 4141 срещу Scania P380

Честно казано, когато от Скания България за пръв път проявиха интерес към провеждането на сравнителен тест между самосвали Scania и Mercedes-Benz, останах малко изненадан. Веднага си спомних убедителната победа на Actros над IVECO Trakker преди две години, когато щутгартският модел се представи отлично по отношение на икономичността, макар и това да беше постигнато за сметка на динамиката.

Все пак тогава сравнявах триосни самосвали с мощност 360–380 к.с., докато сега на мушката ми бяха „кац­нали“ четириосни модели с 380–410 к.с. Освен това настоящият тест предизвика любопитството ми и с противопоставянето на двете съществуващи в момента технологии за покриване на емисионните норми Евро-4/5: с рециркулация на отработилите газове/EGR (без AdBlue) при Scania срещу SCR (с AdBlue) при Mercedes-Benz.

Не се помъчих да разубеждавам поддръжниците на шведската марка, а просто потеглих към Варна – на гости на фирма Компакт Строй, горд притежател на два почти нови Mercedes-Benz Actros 4141 и една Scania P380. На портала ме посрещна собственикът Иван Петков, който не скри впечатленията си от двата модела, натрупани през първите няколко месеца от експлоатацията им: „Mercedes-ът е по-стабилен под натоварване и е с по-комфортна кабина, докато Scania-та е по-евтина и по-икономична“.

Пожелах на г-н Петков успех в бъдещото изграждане на всевъзможни ВиК мрежи, по възможност с още повече автомобили, след което се метнах зад кормилото на Actros, за да проверя лично какво е положението на практика. Зареждането в Shell не отне много време. Предварително напълненият 300-литров резервоар побра не повече от двайсетина литра, преди горивото да се стабилизира до нивото на капачката. Ето че сме готови за потегляне към кариерата до с. Ветрино, отстояща на около 50 км от Варна.

Без капка съмнение дори със стария механичен предавателен механизъм Telligent Actros-ът е един доста удобен за управление камион. Смяната на предавките му се извършва с малък джойстик, вграден в десния подлакътник, а за водача остава само грижата да избере правилния момент за превключване и да натисне съединителя. За съжаление в конкретния тестван автомобил липсваше звуков сигнал, удостоверяващ готовността на управляващата електроника да извърши смяната. Това до известна степен затрудняваше потеглянето, тъй като предавателният механизъм Telligent не се слави с особено голяма бързина – за всяко превключване му трябват поне 1–2 секунди*.

Измерването на електронния кантар във Ветрино показа, че „сухото“ тегло на Actros е 15 020 кг, т.е. имах достатъчно основания да препоръчам на товарача да изсипе точно шест пълни кофи дребен чакъл в 18,1-кубиковия кош Langendorf – общо 24 280 кг. С това общата маса на камиона стана 39 300 кг, малко под допустимия максимум от 41 000 кг.